Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Výklad sna o odpojenej päte

02. 01. 2011 16:30
Musím sa priznať, že nad týmto snom som si dlho lámal hlavu. Netušil som ako ho uchopiť. Dej netvorí žiadne prostredie, okrem snívajúcej v ňom nevystupuje žiadna iná osoba, nie sú prítomné „tradičné“ snové prvky. Sen navyše nesie groteskný podtón i keď snívajúcej pravdepodobne nebolo dva krát do smiechu, keď zbadala, že jej chýba časť tela. Nie som si istý či moja predtucha o význame sna sa pohybuje správnym smerom. Skúsim predostrieť istú úvahu a ak snívajúca zhodnotí, že som šiel úplne mimo a môj výklad v nej nič neprebudil, budem musieť skloniť hlavu a zmieriť sa s tým. Pravdu povediac, ani by som sa tomu nečudoval. Nechajme ale dohady a pokúsme sa niečo spraviť. Sen znie:

moj posledny zaujimavy sen si neviem vysvetlit
od delila sa mi pata,tak ako keby bola iba castou zo skladacky
proste na pravom chodidle sa mi odpojila pata a ja som si pomyslela,ako sa obujem,ked mam jednu nohu vacsiu a druhu mensiu
vyriesilo sa to cele
patu som si pripojila,pripojila sa iba prilozenim,ako posobenim magnetu

dnes som si tak velmi davala pozor,aby som sa neposmykla,stale som myslela na tento sen

Dejová línia:

Snívajúca zrejme hľadí z vyššej perspektívy na vlastné nohy. Zrazu pozoruje ako sa jej od ostatku nohy oddeľuje päta. Nepociťuje však žiadnu bolesť a podľa všetkého ani strach. Jediné čo ju pri tom napadne, je, že ako sa teraz obuje. Po tejto myšlienke prichádza akoby zázračné uzdravenie a napravenie nepríjemnej situácie tým, že priloží nohu k odpadnutej päte, ktorá sa nejakou nevysvetliteľnou silou pripojí späť. Snívajúca tú silu prirovnáva k pôsobeniu magnetu.

Doprevádzajúce pocity v sne:

Pre výklad snov som si zvolil vlastný koncept, ktorého podstatou je formulovanie hlavných bodov, medzi ktoré patria aj pocity v sne. Vzhľadom k tomu, že sen neukazuje žiadne prenikajúce pocity, zdanlivo tu nie čo vložiť. Neviem či priebeh sna skutočne neprebúdzal žiadne emócie alebo snívajúca ich do popisu jednoducho neuviedla. Skúsim však nejaké vydedukovať, snáď mi to snívajúca odpustí a možno ma sama svojim komentárom uvedie na správnu mieru:

- prekvapenie
- zaujatosť, premýšľanie



Pocity po prebudení:

- ostražitosť

Hlavné prvky:

- päta

Päta: pri vytyčovaní hlavných prvkov opäť zlyhávam, pretože sa ich pokúšam nájsť viacero, aby medzi nimi bolo možné nájsť prípadnú súvislosť, čo následne napomôže výkladu. Hlavný prvok je však zjavne len jeden: Päta. Napovedá nám však kontext sna. Päta je súčasťou nôh (tela) a oddelí sa akoby telo bolo len akousi skladačkou a Päta jej malou časťou. Skladačka? Hmm. Mohli by sme tiež povedať: mozaika. A čo nám pripomína akoby veľkú mozaiku? Predsa ľudská osobnosť, ktorá sa skladá z množstva fragmentov. – Možno sme našli prvý záchytný bod. Poďme skúsiť uvažovať ďalej a uvidíme kam nás to zavedie:

- päta je súčasťou nôh a nohy symbolizujú to, ako je na tom v živote jedinec s autonómiou alebo inak povedané – kto je silný – stoji na vlastných nohách,
- v deji sna nadišiel pragmatický problém, pretože snívajúcu trápila skutočnosť, ako sa teraz obuje. Obúvanie môže symbolizovať schopnosť riešenia problémov ako takých alebo inak povedané, ako sa do problému obujeme,
- snívajúcu mohla skôr trápiť otázka rovnováhy, ju však prvé napadlo, ako sa obuje.- Tento motív uvažovania snívajúcej nesmieme prehliadnuť a podceniť. Rovnováha by symbolizovala emočnú stabilitu či destabilitu, s tým však z najväčšou pravdepodobnosťou snívajúca problém nemá, čo dosvedčuje aj celkový pokoj a rozvaha počas priebehu sna,
- ak ostaneme pri úvahe, na trase päta/časť/fragment-celok/skladačka/mozaika-osobnosť/charakter, tak v rámci tohto sledu, by Päta predstavovala istú osobnostnú črtu (časť osobnostnej mozaiky). Strata tejto črty by znamenala, že snívajúca sa nebude môcť obuť, a obutie sme prirovnali k schopnosti riešiť problémy (obuť sa do niečoho),
- snívajúca vzniknutú nepríjemnosť v závere sna vyrieši tak, že jednoducho priloží nohu k oddelenej Päte a ona sa akousi silou začlení späť,
- možno tiež povedať (keďže snívajúca nepociťovala bolesť a nebola ani nadmerne prekvapená či vystrašená), že Päta patrí na svoje miesto a je tam doslova priťahovaná ostatnými časťami,
- čiže oddelená osobnostná črta bola podrobená skúmaniu a nakoniec sa ukázalo, že najlepšie bude ponechať si ju a začleniť ju späť do celku (osobnostného). Doslova si túto črtu osobnosť snívajúcej pýta a sama si ju pritiahla (magnetické pole),
- táto osobnostná alebo charakterová či povahová črta má pre snívajúcu veľký význam. Svedčí o tom sila ktorou v rámci tento črty disponuje, a ktorá jej umožňuje riešiť vzniknuté životné prekážky či problémy.

Záver:

Sen nepoukazuje na žiadne situácie, ktoré je nevyhnutné riešiť. V podstate význam sna nie je možné považovať za čosi poukazujúce na nejaké negatívne skutočnosti, skôr naopak. Snívajúca sa nikam nenáhli, v problémových situáciách si dokáže zachovať chladnú hlavu a rieši ich s prehľadom. Zo sna je možné vyčítať zdravé sebavedomie a chuť do života. Snívajúca pravdepodobne patrí k tým povahovým typom, ktorý sa s odhodlaním púšťajú nie len do riešenia vlastných problémov, keď už nejaké prídu, ale sú ochotný pomôcť aj okoliu, pokiaľ je to v ich silách. Snívajúca podľa všetkého má silné rodinné zázemie, ktoré dodáva potrebnú osobnostný pokoj a rozvahu. Patrí medzi premýšľajúcich a zvažujúcich jedincov. Je praktická, "intuitívne racionálna" so zmyslom pre realitu. Nepatrí medzi zasnených rojkov a opraty svojho života drží pevne vo vlastných rukách, k čomu jej dopomáha spomínané rodinné zázemie. Niekedy však zbytočne vyrýva hlavne keď vie, že má pravdu; rada sa zahráva s ohňom. Zbytočné podpichovanie a irónia sa však nie vždy vypláca a tak dochádza aj k zbytočným nezhodám, hlavne teda z rovnakými ľuďmi jej typu. Alebo je to inak?

Kontakt: vandafilip@gmail.com



Upraveno 2krát. Naposledy upravil filipVanda (05. 01. 2011 10:02).
Předmět Autor Zasláno

Výklad sna o odpojenej päte

filipVanda 02. 01. 2011 16:30

Re: Výklad sna o odpojenej päte

sona 10. 01. 2011 19:25

Re: Výklad sna o odpojenej päte

filipVanda 11. 01. 2011 00:21



Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.